13 Ekim 2009 Salı

BAFA GÖLÜ-AYDIN
İÖ. 4. yüzyılın başlarına kadar Ege Denizi’nin bir körfezi olan gölün, Büyük Menderes Nehri’nin körfez ağzına yığdığı Alüvyon sonucunda denizle bağlantısı kesilmiş. Halen suyunun belli belirsiz tuzlu olduğu göl, yağmurlu mevsimin sonlarında 6.708 hektarlık bir alana yayılıyor.Üç tarafı dağlık, yalnız batı tarafı ova olan Bafa Gölünün yüzölçümü 65 km², çevresi 50 kilometre. Gölün en derin yeri 21 metre..
Üç tarafındaki dağlardan ve bilhassa Beşparmak Dağından inen sularla besleniyor.. Göle fazla gelen sular yığıntı halindeki seddin güney ucundan Büyük Menderes’e dökülüyor.
Akdeniz ikliminin hakim olduğu Bafa gölü ve çevresinde 13 tür orkide ve sayısız bitki türü barınmakta. Bafa Gölü, sucul bitkiler yönünden de oldukça zengin bir floraya sahip. Gölde, Sazan, Yayın, Sarıbalık, Kızılkanat ve Kefal türünden balıklar yaşamakta. Sığ bir göl olması ve zengin florası nedeniyle su kuşları yönünden önemli bir barınma ve beslenme alanı olan bölge, uluslararası önemli kuş alanları listesinde yer almakta. 1994 yılında D.H.K.D (Doğal Hayatı Koruma Derneği) tarafından Milli Park kapsamına alınmış. Göl, 300.000 in üzerinde kuş türüne evsahipliği yapmasının yanında türü tehlikede olan Deniz Kartalı ve Cüce Karabatak’ın da üreme alanı..
Gölde dört küçük ada bulunmakta. Kapıkırı, İkizce, Menet ve Kahvesar adaları. “Yediler Manastırı” olarak bilinen kalıntılar da bu adalardan biri üzerinde inşaa edilmiş..
Göl çevresindeki en önemli antik yerleşim Heraklia antik kenti. Kuruluşu İ.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan kent, Helenistik dönemde, deniz ticaretinin de etkisiyle en parlak dönemini yaşamış. Büyük Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonlarla kapanmadan önceki Latmos körfezi kıyısında ve Latmos Dağının (bugünkü Beşparmak Dağı) eteklerinde kurulan kent, Latmos olarak biliniyormuş. Zamanla deniz bağlantısının kesilmesi üzerine, ticari önemi kalmayan kentin parlak dönemleri de son bulmuş. Ticari yolların dışında bulunuyor olması kente doğal olarak ulaşılması güç bir özellik kazandırmış ve İ.S. 7. ve 8. yüzyıllarda bölgenin önemli bir dini merkez olmasına yol açmış.
Bütün bu güzellikleri keşfedebilmeniz için ihtiyacınız olan gezi tekneleri sahilde bekliyorlar. Bu teknelerle ada turları yapmak mümkün. Bu keyifli turlar sırasında yüzme molası da veriliyor.
Bünyesinde yer alan antik yerleşimleriyle sırrını yüzyıllarca vermeyen bu sessiz güzellik, Bodrum’dan sadece 40 dakikalık bir uzaklıkta. Pek çok efsanenin vatanı olan Bafa Gölü ve çevresi, kendisini görmeye gelenleri boş çevirmiyor ve tüm güzelliğini gözler önüne seriyor.

Nasıl Gidilir
Bafa’ya en yakın havalimanı Bodrum’da. Bafa’ya Milas garajından kalkan minibüslerle uİzmir ve İstanbul istikametinden Bodrum’a Söke güzergahından geçen butun otobüsler Bafa’dan geçiyor.
Söke garajından kalkan minibüslerle de ulaşabilirsiniz.
Ne yenir
Bafa Gölü zengin balık çeşitleriyle meşhur. Göl kıyısındaki lokantalarda levrek ve kefal gibi tatlısu balıklarından tadabilirsiniz. Deniz balıkları ise Bodrum’dan geliyor. Yörde bütün yemekler zeytinyağı ile yapılıyor. Fiyat olarak da çok uygun.
Nerede kalınır
Pelikan Pansiyon: Herakleia Tel: +90 252 543 51 58
Agora Pansiyon: Kapıkırı köyü/Milas/ Muğla Tel: +90 252 543 54 45
Selene’s Pansiyon: Bafa gölü/Milas/Muğla Tel: +90 252 543 52 21
Zeybek Pansiyon: Herakleia Tel: +90 252 543 54 41
Club Natura Oliva: Bafa gölü/Milas/Muğla Tel: +90 252 519 10 72
Not:Bilgiler ve fotograflar gezirehber.org'dan alınmıştır.

Hiç yorum yok: