13 Ekim 2009 Salı

SAPADERE KANYONU-ALANYA-ANTALYA

Alternatif turizm açısından Sapadere Köyünde bulunan kanyon 750 mt. uzunluğunda olup yaklaşık 400 mt. yüksekliğe sahiptir. Sapadere çayının çıkış noktasında bulunan kanyon üzerine yapılacak çelik kontriksiyon yürüyüş yolu ve kanyon girişinde inşa edilmesi planlanan mesire yeri, kır gazinosu vs. yatırımlar ile kanyonun turizme açılması hedeflenmiştir.
Alanya'nın Sapadere Köyünde bulunan ; Sapadere Kanyonu Girişrinden yaklaşık 300 metre içeride görmeuye değer bir şelale vr bu şelalenin döküldüğü yerde yüzmerye müsait büyüklükte bir doğal havuz bulunmaktadır.
Kanyon içerisine gelen misafirlerin rahatlıkla yürüyebilmesi için planlanna yürüyüş yolu platformu ahşap ve çelik yapı malzemesi kullanılarak oluşturulmuş. Çevreye herhangi bir şekilde zarar verilmeyecek şekilde inşaa edilmiş platform gerektiğinde kaldırılabilecek şekilde yapılmıştır.
Nasıl Gidilir
Sapadere Köyü Akdeniz Bögesinde Antalya ili Alanya İlçesi Demirtaş Kasabasına bağlı olup Köy merkezinin Antalya'ya uzaklığı 179 km Alanya'ya uzaklığı 41 km'dir.Yazın Akdeniz bölgesi sıcaklarından kurtulmak için haziran aylarında göçülen, eylül ekim aylarında döndüğümüz yaylamız mevcuttur. Toros dağlarıyla çevrili olan köyün ortasından Serde Çayı geçer. Serde Çayı'nın çıktığı kaynakta köyün içme suyu da karşılanır. Köyün etrafın da,köy sınırlarını da belirleyen genel olarak Toros dağları yerel olarak da Kiraz Dağı Tekne Dağı, Ladin Tepesi , Yumru Dağı ,İncirgırı Dağı, Kuzladan Dağları vardır. Akdeniz iklimi görülen köyümüzde çamlık alan bir hayli fazladır. Sık çamlıkların yanında Meşe ormanlıkları da mevcuttur. Alanya ve çevre köylerine göre daha yeşil ve daha yumuşak bir iklime sahip olan köyümüz bu özelliği ve köyde bulunan dut ağaçları sayesinde ipek böcekçiliğinde (koza) özel bölge seçilmiş ve buradan elde edilen kozalar yeniden tohumlamada kullanılmıştır.
Ne Yenir
Sapadere Restaurant yöresel yemeklerin tadına bakabilrisiniz ve alabalık yiyebilirsiniz.
Yapmadan dönme
Sapadere kanyonuna gitmişken köyün içinde bulunan su degirmenini ve ipek dokuma atöylesini görmeden dönmeyin.
Not:Bilgiler ve fotograflar sapaderekoyu.com sitesinden alınmıştır.

Hiç yorum yok: